Końcówki

Podłączanie akumulatorów - końcówki, bieguny, blaszki, mostki

Akumulatory niemałe i nieduże, podobnie do baterie do zegarka albo latarki posiadają wyprowadzenia biegunowe: plus i minus. Przy pomocy takich wyprowadzeń urządzenie ściąga energię. Standardowe akumulatorów prawdopodobne jest wielokrotne naładowanie pod odpowiednim dla danej baterii napięciem i odbudowanie pojemności nominalnej. Baterie nie muszą być ładowane - z założenia są jednorazowe.

W akumulatorkach bezobsługowych o pojemnościach do 15 Ah oraz napięciu 12V, w znaczącej liczbie sytuacji stosowanych w zasilaczach UPS małej mocy, używa się dwa rodzaje końcówek, różniące się szerokością.

Kształt oraz wielkość wyprowadzeń

Kształt oraz wielkość wyprowadzeń jest zależne w szczególności od wielkości akumulatora. Wymiary terminali dobierane są stosownie do zakładanego poboru prądu oraz wynikających z tego przekrojów kabli, za pomocą jakich realizowane jest spajanie akumulatorów w szeregi lub podłączenie pojedynczej baterii do urządzenia zasilającego.

Końcówki wąskie

Końcówki wąskie o szerokości ~4,7 milimetrów oznaczane ściśle w zależności wytwórcy jako: F1, T1, Faston 187. Takie końcówki używane są zazwyczaj w urządzeniach alarmowych, czujnikach gazu, małych systemach kontroli dostępu. Nader rzadko występują w akumulatorach powyżej 7,5 Ah.

Końcówki szerokie

Końcówki szerokie o szerokości ~6,3 milimetrów oznaczane w ścisłej zależności wytwórcy jako: F2, T2, Faston 250. Szersze końcówki posiadają zastosowanie często przeważnie na urządzeniach UPS, wszędzie tam gdzie dopuszczalne jest większe obciążenie, spotyka się je też w alarmach. Niewiarygodnie rzadko występują w akumulatorach poniżej 5 Ah.

Czy też mamy szansę stosować zamiennie końcówki?

Kategorycznie nie zalecamy w takiej dziedzinie dowolności. Kable zakończone konektorami żeńskimi F1 ewentualnie T1 o szerokości ~4,7 mm skierowane mogą być do akumulatorów z wieloma aktualnie terminalami. Dokładnie tak samo kwestia ma się w wypadku szerokich końcówek oznaczanych lako F2, T2 ewentualnie L o szerokości ~6,3 mm - nie mamy opcję ich stosować do akumulatorów z wąskimi terminalami.

Przy kupnie akumulatorów sprzedający powinien scharakteryzować jakie akumulatory poleca oraz uprzedzić o różnicach. Sporo modeli akumulatorów nie posiada oznaczenia szerokości końcówek na obudowie - akumulatory z szerokimi oraz z wąskimi końcówkami są oznaczone dogłębnie tak samo. Inne modele posiadają oznaczenie rodzaju końcówek zawarte w nazwie, modelu.

Dopasowanie końcówek okablowania do akumulatorów

Jeśli zostały zakupione akumulatory z końcówkami niedopasowanymi do istniejącego okablowania są dwa dobre sposoby aby wybrnąć z kłopotów.

Pierwotnym i najdoskonlaszym jest dostosowanie okablowania do końcówek zakupionych akumulatorów. żeby dostosowania istniejącego okablowania do kiepsko dobranych akumulatorów mamy możliwość powymieniać okablowanie a ściślej końcówki połączeniowe. Przy skromnej ilości akumulatorów oraz dodatkowo dostępie do ważnych instrumentów jest to najlepszy sposób. Przy większej ilości akumulatorów zadanie może się okazać bardzo pracochłonne.

Zastosowanie przejściówek

Następnym instrumentem, prawie w takim sam sposób dobrym jak zmiana okablowania, jest zastosowanie przejściówki - adaptera T1/T2 (F1/F2). Adaptery zmieniają rozległość i uprawniają do odpowiednie podłączenie akumulatorów z szerokimi końcówkami do okablowania z końcówkami 4,7 mm 187 Faston. Są także adaptery realizujące odwrotne zadanie - scalanie akumulatorów wąskimi końcówkami z okablowaniem 6,3 mm (250 Faston). Zastosowanie przejściówki nie spowoduje, iż kontakt będzie lepszy aniżeliby bezpośredni wszelako wzrost rezystancji połączenia jest akceptowalny a po wielokroć pomijalne nieduży przy prądach rzędu kilku amperów dlatego że takie niejednokrotnie są ściągane z nieznacznych akumulatorach. Przy znacznie powszechniejszym poborze prądu, rzędu kilkudziesięciu amperów należy zwrócić szczególną uwagę na pewność połączenia.

Dopasowanie połączenia

Trzeci sposób, niezalecany to siłowe dopasowanie połączenia. Wciśnięcie kabli z końcówkami 4,7 mm na akumulator 6,3 mm może zapewnić niezłe scalenie, sprawia zaś uszkodzenie końcówek. Wsunięcie kabli z szerokimi końcówkami na wąskie terminale 4,7 jak oraz tych wyżej wymienionych zaciśnięcie kombinerkami daje tożsamy efekt, to jest może się udać jednakże sprawia zniszczenie końcówek.

Montaż szerokich końcówek bez dopasowania

Najgorszym scenariuszem jest montaż szerokich końcówek na wąskich terminalach bez jakiegokolwiek dopasowania, z tej racji w wyżej wspomnianym przypadku scalenie będzie bardzo niepewne. Niepoprawnie kontaktujące scalenie może rzecz jasna przyzwolić na uruchomienie UPS, a choćby odpowiednie ładowanie akumulatora oraz pracę maszyny w systemie sieciowym zaś prawie zawsze będzie skutkowało kłopotami w momencie braku zasilania podstawowego, przełączenia na zasilanie bateryjne. W takich okolicznościach na niepewnym zetknięciu zachodzi spadek napięcia w wyżej wspomnianym stopniu ogromny, iż akcesorium UPS sygnalizuje wyczerpany akumulator bądź choćby wyłącza. Wydarza się tak mimo, iż akumulator jest naładowany oraz posiada właściwą pojemność. Przy niepewnym zetknięciu przejście w tryb bateryjny oraz dalsza praca uda się jedynie dla bardzo niewielkich obciążeń.

Opisane ponad - niedopasowanie kocówek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa otoczenia a ponadto wpływają na skrócenie żywotności akumulatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.