Katalogi stron WWW

Jedną z najprostszym metod pozycjonowania stron są katalogi stron WWW. Metoda ta pozwala na osiągnięcie skuteczności przy pozycjonowaniu łatwiejszych fraz. Katalogi można podzielić na moderowane i niemoderowane. W przypadku katalogów moderowanych o ich stan i zawartość troszczy się administrator. Niemoderowane katalogi są wystawione „na pastwę Internetu”. Istnieją również katalogi płatne, wymagające linka zwrotnego. Do tego typu katalogów zazwyczaj nie ma sensu dodawać wartościowej strony internetowej. Oprócz tego istnieją katalogi zupełnie darmowe oraz katalogi firm i katalogi branżowe. Znając rodzaje i charakterystykę poszczególnych katalogów warto również dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę podczas dodawania wpisów tak, aby pozycjonowanie strony przyniosło oczekiwany efekt przy mniejszej ilości włożonej w to pracy.

Na samym początku warto sprawdzić, czy upatrzony przez nas katalog nie jest zabanowany. Oznacza to, że katalog jest usunięty z indeksu wyszukiwarki, na przykład Google co sprawia, że jest kompletnie bezużyteczny. W wyszukiwarce Google najłatwiej to skontrolować za pomocą operatora site, np. site:www.nazwa.pl, wyświetlającego liczbę zaindeksowanych stron internetowych w domenie. Jeśli wyszukiwarka Google nie zwróci żadnych stron, niemal w 100 procentach możemy mieć pewność, że katalog został wykluczony z indeksu tej wyszukiwarki. W takim przypadku lepiej zrezygnować z dodawania swojej oferty do takiego katalogu.

Pewnym wyjątkiem są katalogi młode, które dopiero niedawno zaistniały w sieci i robot indeksujący strony nie zdążył jeszcze odwiedzić tej witryny. W związku z tym, pozycjonowanie strony w młodym katalogu lepiej odłożyć na później.